وین دایر (Wayne Dyer)

وین دایر (Wayne Dyer)

با دنبال کردن این نویسنده در صورت اضافه شدن کتاب جدید یا تخفیف به شما اطلاع داده می شود.

بیوگرافی:


بیوگرافی وین دایر نویسنده کتاب پرفروش خویشتن مقدس  

وین دایر با نام کامل وین والتر دایر (Wayne Walter Dyer) در ۱۰ مه سال ۱۹۴۰ در شهر دیترویت آمریکا به دنیا آمد. پدرش ملوین لیل و مادرش هنزل ایرنه نام داشت. او بیشتر دوران نوجوانی خود را در پرورشگاه طی کرد. همچنین در دانشگاه سنت جان به عنوان محقق کار می‌کرد.

وین دایر نویسنده کتاب‌های خودیاری و سخنران انگیزشی آمریکایی بود. کتاب قلمرو اشتباهات شما (با عنوان "چگونه شخصیت سالم‌تر بیابیم؟") در سال ۱۹۷۶ در حدود ۳۰ میلیون نسخه فروخت و جزء یکی از پرفروش ترین کتاب‌ها در تاریخ شد. دایر در سال ۱۹۸۷ به عنوان بهترین سخنران ایالات متحده شناخته شد. در سال ۲۰۱۱ مجله واتکینز،  وین دایر را سومین انسان معنوی تاثیرگذار در دنیا معرفی کرد. وین دایر در ۲۹ اوت سال 2015 در گذشت.

وین دایر علیرغم شروع نه چندان خوبی که در زندگی خود داشت بتدریج به یکی از اساتید برجسته در زمینه رشد فردی تبدیل شد . 

دوران کودکی 

بعد از انکه پدر او در سن سه سالگی وین خانه را ترک کرد، فرزندان خانواده مجبور شدند تا بیشتر دوران کودکی را در یتیم خانه و  خانه های مراقبتی به سر ببرند. خانواده وین دایر متشکل از پدر و مادر و سه فرزند پسر بود. 

 وین دایر بعدها با اشاره به همین دوران می نویسد " یکی از بزرگترین درس هایی که در زندگی خودم گرفتم این بود که چگونه عصیان نفرت و خشمی را که در درون خودم نسب به رفتار غیر مسئولانه و ترک خانواده از سوی پدرم احساس می کردم، تبدیل به واکنشی درونی سازم و بیشتر با خداوند و عشق خداوندی ارتباط بگیرم".

تصویر 1: وین دایر 

مثبت اندیشی استثنایی دکتر وین دایر خود را از همان که تازه راه افتاده بود نشان داد. او وبرادران و مادرش روزی در ایستگاه اتوبوس منتظر ایستاده بودند که ماشینی عبوری گل و لای خیابان را روی انها پاشید. مادر دایر از این واقعه گریه اش گرفت و دو پسر دیگر هم به دنبال مادرشان گریه کردند. اما دایر به مادرش گفت همه چیز روبراه خواهد بود، زیرا هر چهار نفر آنها می توانند همانجا برف بازی کنند. مادر دایر این ماجرا را بارها و بارها در مناسبت های مختلف به عنوان نشانه ای بر مثبت اندیشی او تعریف کرده بود. 

گویا وین دایر از ابتدا می دانست که سرنوشت خاصی خواهد داشت. او می نویسد" من می دانم که به همراه "نوعی پارسایی" پا به این جهان گذاشتم تا به دیگران، قدرت اتکا به خود و راهبردی مثبت و مبتنی بر عشق را نسبت به خویشتن آموزش بدهم. من بسیار ممنونم به خاطر شرایطی که موجب شد تا در زندگی منزوی و تنها بمانم و به شکلی که در زندگی این دنیا انتظار داشتم رشد کنم." 

دوران جوانی 

دایر از سال 1958 الی 1962 در نیروی دریایی ایالات متحده خدمت می کرد. او با مدرک دکتری مشاوره از دانشگاه دولتی وین در دیترویت فارغ التحصیل شد و موضوع پایان نامه خود را "آموزش رهبریِ مشاورهِ گروهی در تربیت مشاور" قرار داد. 

دایر بعد از فارغ التحصیلی خود به عنوان مشاور دبیرستان در دبیرستان مرسی در فارمینگتون هیلزِ میشیگان مشغول به کار شد. او در این مکان به آموزش رانندگی می پرداخت و حتی به چند راهبه نیز رانندگی یاد داد. 

او همچنین در دانشگاه جان نیویورک به عنوان استاد آموزش مشاوره فعالیت داشت. وین دایر از همان ابتدای شروع کار خودش، تمرکز را بر مثبت اندیشی و انگیزه گذاشته بود. 

کتاب قلمرو اشتباهات شما 

زندگی وین دایر بعد از انتشار کتاب "قلمرو اشتباهات شما: توصیه های گام به گام برای فرار از دام تفکر منفی و بدست گرفتن کنترل زندگی خودتان" در سال 1976، برای همیشه تغییر کرد. این کتاب، در اصل مجموعه ای از سخنرانی های او در محیط های دانشگاهی را شامل می شد. 

دایر به علت باور عمیقی که به قدرت پیام نهفته در کتاب خودش داشت از شغلش استعفا داد و به سفر به سرتاسر امریکا پرداخت. او از همان اتومبیل خود اقدام به فروش کتابش می کرد و به کتاب فروشی ها سر می زد . بعدها در همین ارتباط گفت "من هرگز کتاب نمی فروشم. من خودم را می فروشم و روش فروش خودتان به این صورت است که ابزاری برای ابراز عشق باشید". کتاب نقاط ضعف شما" تبدیل به یکی از کتابهای پرفروش شد و در واقع یکی از پر فروش های تاریخ به شمار می آید. 

 تصویر 2: نقل قولی از وین دایر 

دایر در سال های بعد کتاب های دیگری هم نوشت . او از طریق ظاهر شدن در برنامه های گفتگوی زنده و فروش کتاب هایش به تدریج مشهور شد . از جمله برنامه هایی که او در آنها حضور داشت می توان به "برنامه مِرو گریفین"، "برنامه نمایش امشب با جانی کارسون" و "برنامه ی فیل داناهو" اشاره داشت . 

دایر تمرکز خود را از نوشتن و فروش کتاب بر سخنرانی و سایر کارهای اجرایی گذاشت. از نظر مخاطبانش، دایر فردی باورپذیر به شمار می آمد، زیرا او را شخصی خودساخته، صادق و سختکوش می دیدند که بیشتر توصیه هایش هم ساده بود. به عنوان مثال او توصیه می کرد "برای ستایش هر چیزی که در اطرافتان می بینید 5 دقیقه وقت بگذارید . بیرون بروید و توجهتان را به معجزه های بیشماری که در اطرافتان وجود دارد بدهید. همین عادت 5 دقیقه ای روزانه‌ی سپاسگزاری و ستایش کردن باعث می شود تا زندگی تان را در حیرت بگذرانید". 

دایر مراقبه را برای استراحت و بهسازی خود توسعه داد. او در همین باره نوشت "مراقبه برای بسیاری از افراد به این خاطر مشکل است که ذهن شان همواره روی شی یا مکانی در دوردست متمرکز می باشد. یکی از انواع مراقبه، برچسب زنی افکار به همان شکلی است که ظاهر می شوند و سپس رها کردن آنها". 

دایر از سایر نویسندگان حوزه خودیاری هم تاثیر گرفته است. او حتی به سرقت ادبی هم متهم شد که بعید نیست نااگاهانه این کار را کرده باشد. به همین دلیل پرونده های حقوقی نیز بر ضد وین دایر تشکیل شدند. 

دایر در تمام رویدادهایی که شرکت می کرد ایده هایش را واضح و با استفاده از کلماتی فصیح بیان می داشت. اشتیاق او همیشه در صورتش اشکار بود و در این نقل قول هم می توان آن را احساس کرد "عبارت تاییدی مورد علاقه من به هنگامی که احساس منفی دارم یا حوصله ندارم این است: هر انچه به آن نیاز دارم هم اکنون اینجاست و همه چیز در جهت خیر برتر من قرار دارد. این جمله را بنویسید و در قسمت های مختلف منزل قرار بدهید، به نحوی که چندان آشکار نباشد، در داشبورد اتومبیل و دفتر کارتان، روی مایکروویور و حتی مقابل سرویس بهداشتی تان قرارش بدهید!".

تصویر 3: وین دایر 

دایر از فلسفه عیسی مسیح و لائو تسه  الهام گرفته و سپس آنها را با حس مثبت اندیشی درونی و خرد خود ترکیب کرده است. 

ازدواج و تشکیل خانواده 

دایر علیرغم کمک به دیگران برای زیستن بهترین زندگی ممکن، خود سه بار ازدواج ناکام داشت. 

او و همسر اولش جودی یک دختر به نام کریستینا تریسی داشتند. او و همسر دومش سوزان هیچ فرزندی از ازدواج خود نداشتند. دایر و همسر سومش مارسلین 5 فرزند داشتند و مارسلین نیز دو فرزند از ازدوج قبلی اش داشت که نام همگی شان با حرف "س" شروع می شد. او و همسرش در سال 2001 از هم جدا شدند. 

سالهای پربار مطالعه 

در سال 2005 دایر تصمیم گرفت تا یک سال کامل از وقت خودش را به مطالعه متون لائو تسه، فیلسوف و بنیانگذار مکتب تائوئیسم اختصاص داد. او از منشی خود مایا درخواست کرد تا نه تنها، تمام متعلقات او بلکه آپارتمانی را که در فلوریدا داشت هم بفروشد.

 منشی او نگران بود که دایر در حال ارتکاب خطایی بزرگ است، اما نمی توانست جلوی او را بگیرد. او به ایده ی بخشیدن 80 درصد از داشته های مادی خود به فقرا ایمان داشت و تنها 20% از وسایلش را برای استفاده شخصی نگاه داشت. 

سپس به مائو رفت و یک سال را به مطالعه مکتب تائو اختصاص داد. آنگاه یکی از موفق ترین کتاب های خود به نام "ازندگی تان را با افکارتان خلق کنید: زیستن خرد تائو" اختصاص داد. 

تصویر 4: نقل قولی از وین دایر 

سال های آخر زندگی وین دایر 

سال 2009 , پزشکان وجود سرطان خون را در دایر تشخیص دادند. او تصمیم گرفت برای درمان بیماری خود از رژیم تفکر مثبت و ورزش به همراه "جراحی روانی" استفاده کند. این جراحی را یک شفادهنده برزیلی به نام "جان از طرف خداوند" از راه دور بر روی او اجرا می کرد. بدنیال انجام این روش معالجاتی، دایر جشن تولد 71 سالگی خود را با بخشیدن اسکناس های 50 دلاری و در آغوش کشیدن افراد بی خانمان جشن گرفت.

 او می نویسد " اکنون برای من کاملا اشکار شده است که تجربه من از ارتباطم با جان از طرف خداوند و نتایج معجزه وار آن که بدنبال این اتفاقات عجیب افتاد همگی موجب تمایل پیدا کردنم به سوی قائل شدن جایگاهی خاص تر برای خداوند در زندگی ام شده است".

هرچند دایر در سال 2009 مبتلا به سرطان خودن تشخیص داده شد اما دلیل اصلی فوت او حمله قلبی بود . دایر در 30 اگوست سال 2015 در مائوی هاوایی درگذرشت. 

تفکرات وین دایر 

درس است که جسم وین دایر این دنیا را ترک کرده است اما احتمالا بخشی از او هنوز اینجا با ماست و عشق و حمایتش را ابراز می کند. او می نویسد "درون بدن شما فضایی وجود دارد که نمی تواند بمیرد". 

تصویر5: وین دایر و دخترش سرنا

کتاب های وین دایر 

 1.متعادل بودن (9 اصل برای ایجاد عادت هایی که با خواسته هایتان مطابق هستند)

وین دایر در کتاب متعادل بودن  به یکی از اصول مهم عالم هستی و زندگی می پردازد که عبارت است از حفظ تعادل. او ادعا دارد بعد از خواندن کتاب شما به دیدگاه جدیدی در مورد مسئله تعادل در هستی می رسید که خود را در تمام عناصر این جهان از قبیل آب, باد , آتش و زمین نشان می دهد. تعادل همچنین باید در تفکرات ما وجود داشته باشد تا از زندگی توقع بیش از اندازه نداشته و رنج نکشیم.  شما می توانید نسخه الکترونیکی کتاب متعادل بودن وین دایر را با کلیک بر روی لینک تهیه کنید. همچنین کتاب صوتی متعادل بودن وین دایر هم برای خرید در سایت رسابوک قرار دارد.

2.خویشتن مقدس شما 

یکی از بهترین کتاب های وین دایر،  خویشتن مقدس شما نام دارد که برای کمک به شما جهت شناخت وجود قدسی شماست. وین دایر این کتاب را حول 4 محور نوشته است : شما مقدس هستید شما می توانید به سطح خوداگاهی ارتقا یابید شمل می توانید بر لعد نفسانی خود غلبه کنید و همچنین می توانید بر زندگی دیگران تاثیرگذار باشید. 

3.قلمرو اشتباهات شما 

 این کتاب به طور اخص برای کمک به خلاصی از تفکر منفی نسبت به خود و زندگی نوشته شده است . وین دایر در این کتاب که حاصل مطالعات و تاملات خود بر فلسفه شرقی می باشد جهان را مثل پژواکی از افکار ما شرح می دهد که هر چه در زندگی برایمان پدیدار می شود ناشی از افکار خود ما نسبت به امور است. او بهترین راه تغییر زندگی را تغییر عادتها و شیوه تفکر می داند. 

4. 10 قانون موفقیت

در ویدیوی 10 قانون موفقیت , وین دایر موفقیت را تعریف می کند . او در زندگی خود برای دستیابی به موفقیت از اصول خاصی پیروی کرده است . وین دایر اعتقاد دارد که همه ما هدفمند خلق شده ایم . هر یک هدفی در درونمان داریم که خود به آن واقفیم و چه بهتر که تا قبل از محقق کردن آن هدف از دنیا نرویم. شما می توانید ویدیوی 10 قانون موفقیت وین دایر را از سایت رسابوک تهیه کنید. 

5.روابط عاشقانه برقرار کنید 

هرچند وین دایر خود زنگی های زناشویی موفقی نداشت ولی این دلیل نمی شود که کتاب روابط عاشقانه برقرار کنید او را از لیست خواندنی های خود خارج کنید. او در این کتاب راجع به یکی از مهمترین جنبه های ارتباطی انسان صحبت می کند که همانا عشق ورزیدن و جستجوی محبت است. وین دایر در این کتاغب عقاید خود را در مورد روابط عاطفی توضیح می دهد و به مخالفت با فلاسفه ی شرقی می پردازد که مسله دلبستگی را غیر مهم قلمداد می کنند. برای تهیه کتاب روابط عاشقانه برقرار کنید روی لینک کلیک نمایید. همچنین کتاب صوتی روابط عاشقانه برقرار کنید هم در سایت در دسترس قرار داده شده است. 

تصویر 6: نقل قولی از وین دایر 

6. 101 روش برای تغییر زندگیتان 

در کتاب 101 روش برای تغییر زندگیتان وین دایر به مسئله بسیار مهم تغییر و لزوم آن در زندگی می پردازد. او معتقد است ایجاد تغییر یکی از ملزومات انسان برای داشتن رضایت بیشتر در زندگی است. او از تغییر ساختار زندگی با ما حرف می زند  و آن را به معنی فراتر رفتن از محدودیت های جسمی  و فیزیکی می داند. شما عزیزان می توانید کتاب 101 روش برای تغییر زندگیتان را با کلیک روی لینک تهیه کنید. همینطور کتاب صوتی 101 روش برای تغییر زندگیتان نیز جهت مشاهده و خرید موجود است. 

7. زندگیتان را با افکارتان خلق کنید 

یکی از ادعاهای بزرگی که وین دایر در کتاب زندگیتان را با افکارتان خلق کنید با خوانندگان در میان می گذارد این است که همه چیزهایی که در زندگی تجربه می شود افکار هستند. تمام روابط انسان با دیگران و تمام اتفاقاتی که افتاده است حتی مشکلات جز فکر نیستند. برای داشتن یک زندگی روحانی تر و آرامتر لازم است خواسته های درونی تان را به ظهور برسانید و به عمیق ترین مقصود خود برسید.  کتاب زندگیتان را با افکارتان خلق کنید از وین دایر برای مشاهده و خرید در سایت رسابوک قرار داده شده است. 

 8. ماندن در مسیر 

وین دایر، زندگی را یک مسیر می بیند که در طی آن شما با افراد زیادی همسفر خواهید بود یا از آنها جدا خواهید ماند. این افراد می توانند همسر، فرزند، همسایه و همکار و غیره باشند. شاید بخواهید با افراد زیادی باشید ولی آنها اصلا در مسیر شما قرار نداشته باشند. پس اجازه بدهید تا مسیر زندگی تان را پیدا کنید و در آن بمانید. 

کتاب ماندن در مسیر را می توانید از سایت رسابوک تهیه کنید. همینطور کتاب صوتی ماندن در مسیر هم برای مشاهده و خرید در سایت رسابوک قرار داده شده است. 

 

شرکت شادن پژواک با در نظر گرفتن نیاز مشتریان، عناوین وین دایر را به  فارسی ترجمه و با نهایت کیفیت تولید و در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

شما می توانید تمامی عناوین  وین دایر  را از سایت رسابوک دریافت کنید. 

سایر آثار وین دایر (Wayne Dyer)

حالت نمایش