اسپنسر جانسون (Spencer Johnson)

اسپنسر جانسون (Spencer Johnson)

با دنبال کردن این نویسنده در صورت اضافه شدن کتاب جدید یا تخفیف به شما اطلاع داده می شود.

بیوگرافی:


بیوگرافی اسپنسر جانسون

نویسنده کتاب معروف "چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد؟"

دکتر اسپنسر جانسون یکی از تاثیرگذارترین متفکران جهان و نیز نویسنده ای دوست داشتنی بود. او کتاب های بسیاری را به نگارش درآورده است که در سطح بین المللی هم مشهور شدند و سه تا از پر فروش ترین این آثار عبارتند از : "چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد؟"، راهی شگفت انگیز برای مواجه شدن با تغییر که از پر خواننده ترین کتاب ها در زمینه تغییر بوده است؛ "مدیر یک دقیقه ای" که محبوب ترین روش مدیریتی دنیا را به مدت دو دهه به همگان ارزانی داشت و آن را با همکاری کن بلانچارد نوشته است و همینطور کتاب "هدیه حال". بیش از 50 میلیون نسخه از کتابهای اسپنسر جانسون به بیش از 72 زبان ترجمه شده اند. 

روزنامه یو اس ای تودی از او با لقب "شاه داستان نویسی" یاد کرده است و از معدود نویسنده هایی شناخته می شود که قادرند مفاهیم پیچیده را گرفته و راه حل های ساده و کاربردی برایشان ارائه دهند. اصول جهانی و ابزارهای عملی  که در کتاب های جانسون ارائه شده اند باعث شده تا در بسیاری از کشورها رکوردهای فروش را بشکنند. 

دوران کودکی

اسپنسر جانسون متولد شهر واترتاون در ایالت داکوتای جنوبی بوده و دوران کودکی خود را در لس انجلس گذراند. او از همان دوران کودکی می دانست که قصد دارد تا در آینده پزشک شود. بنابراین در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ثبت نام کرد و مدرک پزشکی اش را از کالج رویال در دوبلین ایرلند دریافت داشت. 

دوران جوانی و شغل 

دکتر جانسون مدرک کارشناسی خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اخذ کرده بود و مدرک کارشناسی ارشد خود را هم از رویال کالج جراحان گرفت. همینطور در زمینه دبیری پزشکی از کلینیک مایو و دانشکده پزشکی هاروارد مدرک داشت. 

او به عنوان مدیر پزشکی بخش ارتباطات برای مدترونیک، مبدعان اصلی دستگاه های ضربان ساز قلب؛ پزشک محقق در موسسه مطالعات بینارشته ای  که یک گروه فکر پزشکی-اجتماعی می باشد؛ مشاور مرکز مطالعه پرسون و مشاور دانشکده پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا ؛ از اساتید رهبری در دانشکده کسب و کار هاروارد و مشاور مرکز رهبری عمومی دانشگاه هاروارد بود. 

دکتر جانسون همچنین مدیریت شرکتی به نام شرکای اسپنسر جانسون را نیز به عهده داشت که کتابهای نوشته شده توسط او را در عمل به کار می برد و با سازمان های دیگر پیمان شراکت بسته است تا از تغییرات مختلف سود ببرند. 

 مرگ دکتر اسپنسر جانسون

در زمانه ای که بسیاری یاد گرفته اند تا در برابر دریافت پاسخ های ساده سازی شده با عینک بدبینی به آنها بنگرند خوانندگان کتاب های جانسون در سراسر دنیا حقایق ساده ای را که در حکایت های او گنجانده شده بود بسیار ارزشمند دانستند. 

اسپنسر جانسون شخصی که شغل خود در رشته پزشکی را کنار گذاشت تا تبدیل به نویسنده کتابهای کوتاه در مورد زندگی و کسب و کار شود در سن 78 سالگی در سال 2017 در سن دیگوی کالیفرنیا چشم از جهان فرو بست. علت مرگ او مشکلات ناشی از سرطان پانکراس اعلام شد. 

او طی سالهای اخر زندگی خود زمانش را مابین هاوایی و نیوهمپشایر می گذراند. حدود شش ماه پیش از مرگ درحالیکه هنوز به خاطر سرطان خود تحت مداوا قرار داشت دوباره به سن دیگو بازگشت . از او سه فرزند پسر به جای مانده به نام های امرسون، کریستین و اوستین . البته قبلا پسر دیگرش به نام کامرون نیز فوت شده بود.  

ماجرای کتاب چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد؟

کتاب معروف چه کسی پنیر من را جا به جا کرد؟ که در سال 1998 منتشر شد، داستانی در  حدود صد صفحه را روایت می کند که نقش آفرینان آن دو موش به نام های اسنیف و اسکاری و دو آدم ریزه به نام های هم و هاو هستند و داخل یک هزار تو بدنبال پنیر می گردند. وقتی ذخیره پنیر در ایستگاه پنیر سی به اتمام می رسد موش ها آنجا را به امید یافتن پنیر بیشتر ترک می کنند. 

اما هم و هاو مقاومت می کنند و حاضر نیستند تغییر را قبول کنند. هاو بر اضطراب خود غلبه می کند و در نهایت از منطقه امن خود بیرون می آید – در ابتدا می ترسد اما به تدریج اعتماد به نفسش بیشتر می شود – و به جستجوی ذخیره جدیدی از پنیر می پردازد.  

جانسون در مورد هاو می نویسد "خیلی زود هاو فهمید که چرا احساس خوبی دارد. ایستاد و روی دیوار نوشت :"هر وقت دست از ترسیدن برداری، احساس خوبی به تو دست خواهد داد!". 

این کتاب تبدیل به پدیده فروش شد و به صورت راهنمایی درامد که مردم با مطالعه اش بدانند چگونه انعطاف پذیر بودن در برابر زمان هایی که اوضاع متغیر است پاداش خاص خود را بدنبال خواهد داشت. کسانی که در گذشته غرق شده و عقب می مانند، درست مثل هِم که انعطاف پذیری لازم را نداشت، دوام نخواهند آورد. 

ایوان هلد، رییس  انتشارات جی پی پوتنام سانس که انتشار کتاب را به عهده داشت در این باره گفت "اسپنسر حکایتی را نوشت که واقعا به مردم کمک می کند تا بدانند چطور باید با تغییر روبرو شد". او همچنین در مصاحبه ای تعداد کپی های فروش رفته کتاب را نام برده و تایید کرد که این کتاب در آن زمان به 44 زبان ترجمه شده بود. 

البته کتاب چه کسی پنیر من را جا به جا کرد؟، اولین کتاب پر فروش جانسون نبود. او و کن بلانچارد، در نوشتن کتاب مدیر یک دقیقه ای (1982) با هم همکاری کرده بودند. این کتاب، داستان مرد جوانی بود که بدنبال مدیری کارامد می گردد تا برای او کار کند (و از او تقلید نماید) . در این کتاب می توان  اهداف، رازها، نقاط قوت و ضعفی را که تشکیل دهنده مدیریت موثر می باشند مطالعه نمود. 

اما دکتر جانسون هیچ گاه از گیر افتادن در تله ی شهرت خوشش نمی آمد، به همین خاطر بود که در هیچ کدام از کتاب هایش تصویری از او به چشم نمی خورد . او دوست داشت که بتواند به میان مردم برود بدون اینکه کسی او را بشناسد. او یک بار گفته بود "هر وقت کسی را می بینم که یکی از کتابهایم را برمی دارد تا بخواند دوست دارم ارتباط بین آن فرد و کلمات کتاب همچنان محرمانه باقی بماند. اگر عکس من روی کتاب باشد نوعی حواس پرتی ایجاد می کند". 

به گفته یکی از همکاران، خوب به خاطر دارد که یک بار وقتی جانسون با اصرار زیاد ناشر برای عکس گرفتن از خودش مواجه شده بود، درحالیکه روی میز خود نشسته بود پشتش را به عکاس کرده و ژست گرفت.  

او از بابت تمسخرهای مختلفی که بعد از عرضه شدن کتاب چه کسی پنیر من را جا به جا کرد در مورد این اثر به زبان رانده می شد رنجشی به دل نگرفت. به گفته یکی از همکاران "از نظر او تقلید و ادا درآوردن از جمله صادقانه ترین اشکال چاپلوسی است و حتی می گفت اگر یک نفر یک سال وقت صرف هجو کردن کار من می کند پس لابد کار من معنی دار بوده است". 

آشنایی با کن بلانچارد 

جانسون و بلانچارد در سال 1980 در جریان یک مهمانی با هم آشنا شده بودند. در آنزمان جانسون به هراه همسر اول خود مشغول نوشتن کتاب هایی برای کودکان بودند  که شخصیت های اصلی شان از چهه های تاریخی همانند وینستون چرچیل، جکی رابینسون، کریستوفر کلمب و کنفوسیوس وام گرفته شده بودند.

کن بلانچارد در همین رابطه می گوید: "جانسون برای بچه ها کتاب داستان می نوشت و من به او پیشنهاد دادم چطور است داستان هایی بنویسیم که آموزش رهبری را هم در ضمن شان بتوان درس داد. آن زمان داشتم داستان مدیری را می نوشتم که نمی توانست تصمیم بگیرد و در مورد اهدافش صحبت می کرد. بنابراین قرار بر این شد ما دو تایی ماجرای مردی را بیان کنیم که دنبال مدیری کارامد می گردد".

  این کتاب در زمان نوشته شدن 15 میلیون بار به فروش رسید و جانسون را از یک نویسنده خرده پای کتاب های کودک تبدیل به نویسنده ای بزرگ کرد.

سپس جانسون داستانی را که قبل از این در جمع دوستانش تعریف کرده بود انتخاب کرده و از آن یک کتاب 98 صفحه ای در مورد تغییر نوشت . این داستان حکایت دو موش و دو انسان به قد و قواره موش بود که از میان هزارتویی عبور می کردند و اسمش را چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد؟ گذاشت.

این کتاب 25 میلیون نسخه به فروش رسید و از کنار آن نسخه هایی مخصوص نوجوانان و کودکان هم نوشته شد . کتاب تبدیل به چنان اثر فرهنگی محبوبی شد که در کمیک استریپ ها و کتابهای دیگر هم داستانش ذکر شد. 

دکتر کن بلانچارد در وصف دکتر جانسون می گوید "او انسانی خاص و خلاق بود که تاثیرات بسیار مختلفی را بر جهان اطراف خود به جا گذاشت".

کتاب های اسپنسر جانسون 

از دیگر عناوین محبوبی که جانسون نویسندگی اش را به عهده داشت می توان به قله ها و دره ها اشاره کرد و نیز هدیه ی گرانبها . به گفته نانسی کیسی، ویراستار آثار و دستیار اجرایی اش: "هر هنگام کسی  به جانسون می گفت که فلان کتابش بسیار کاربردی بوده است اون خیلی خوشحال می شد. عاشق هدایت افراد بود و دوست داشت کاری کند تا افراد با استفاده از نیروهایشان به موفقیت دست پیدا کنند". 

1. معرفی کتاب صوتی فروشنده یک دقیقه‌ای

 کتاب فروشنده یک دقیقه‌ای مخصوص فروشندگان نوشته شده است. این کتاب شما را با تکنیک‌هایی کاربردی و مفید آشنا می کند تا بتوانید با کمترین استرس، بیشتر فروش را داشته باشید. کل کتاب بر محوریت یک فلسفه مشخص می چرخد که اظهار می کند  وقتی خریدار راضی باشد، دیگران هم راضی خواهند بود.

در نتیجه کتاب روش هایی یک دقیقه ای را پیشنهاد می دهد که در همین چهارچوب قابل استفاده هستند. جانسون اعتقاد دارد میزان انرژی ای که یک فروشنده موفق و متوسط مصرف می کنند به یک اندازه است، اما انتخاب شیوه های موفق و افزایش فروش است که می تواند شما را در ردیف میلیونرهای خودساخته بسیاری قرار بدهد.

پس در این کتاب مفاهیمی مثل : تئوری فروش هدفمند، راز و رمزهای مدیریت در فروش، کسب دستاوردهای ماندگار، چطور کمترین مقدار از زمان، تلاش و استرس را در امر فروش بکار ببریم و کمک به دیگران در امر فروش مطرح می شوند. 

2. دره ها و قله ها 

کتابی است داستانی که در آن دره تمثیل از اوقات سخت زندگی است و قله اشاره به اوقات خوب زندگی دارد. در زندگی همه انسان ها خوب و بد در کنار هم وجود دارد اما جانسون قصد دارد تا در این کتاب با روایت زندگی مردی دره نشین و آشنایی او با پیرمرد قله نشین به ما نشان بدهد از چه راهکارهایی می توانیم برای کم کردن از شدت سختی زندگی استفاده کنیم. این کتا در واقع برای مدیریت زندگی بخصوص در شرایط استرس آور و سخت نوشته شده است و خواندن آن برای همه افراد الهام بخش خواهد بود. 

3. چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد 

این کتاب اسپنسر جانسون را به اوج شهرت رساند و یکی از معروف ترین کتاب های موفقیت معاصر به شمار می رود. کتاب دارای سبکی داستانی است و روایت دو موش به نام های اسنیف و اسکوری و دو انسان به نام های هم و هاو را روایت می کند. هر چهار نفر در جستجوی پنیر هستند.

در واقع اسپنسر جانسون می خواهد تا شما نحوه مواجه شدن با تغییر و واکنش هایی را که افراد مختلف به این مسئله در زندگی نشان می دهند متوجه شوید. همچنین در این داستان، پنیر، استعاره از هدفی است که برای خود تعیین کرده اید و داشتن یا نداشتن آن موجب رضایت یا نارضایتی شما می شود.

اسنیف نماینده انسان هایی است که زود متوجه تغییر می شوند، همچنین اسکوری  دارای سرعت عمل است . هم گروه کثیری از افراد است که در برابر تغییر مقاومت می کنند و هاو در مقابل، خودش را سازگار می کند. شما می توانید کتاب صوتی چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد؟ را از سایت رسابوک تهیه بفرمایید. 

 

4. هدیه اکنون: راهی برای لذت بردن از زندگی و کار

بزرگترین هدیه ای که می توانید به خودتان بدهید چیست؟ اسپنسر جانسون در کتاب هدیه ی اکنون خود همین مسئله را بررسی می کند. البته مثل همیشه در قالب یک داستان خیالی . بنابراین در این کتاب شما با مرد جوانی روبرو می شوید که روزی از دوستی در مورد یک هدیه بسیار شگفت انگیز می شنود.

این هدیه در جریان تغییرات زندگی هرگز تغییر نمی کند و هر کسی آن را دریافت کند، راهکارهای شادی خوشبختی و موفقیت را پیدا می کند. به تدریج که این پسر رشد می کند و مسئولیت های کاری و شخصی بیشتری را به عهده می گیرد کنجکاوی اش برای پیدا کردن هدیه هم بیشتر می شود و در واقع ، لابه لای همین حوادث است که هدیه را پیدا می کند . 

5. مدیر یک دقیقه ای : افزایش اثربخشی به وسیله ی رهبری 

اسپنسر جانسون این کتاب را با همکاری کن بلانچارد نوشته است. نویسندگان کتاب قصد دارند تا به مدیران کمک کنند که به بهترین وجهی کارمندان را با هم و با اهداف شرکت هماهنگ سازند . هر سازمانی با چالش های بیشمار و مستمری روبروست که تنها با همکاری قابل حل هستند . این کتاب یک کتاب داستانی می باشد. 

شما می توانید کتاب الکترونیک مدیر یک دقیقه ای : افزایش اثربخشی به وسیله ی رهبری را از سایت رسابوک تهیه کنید. همچنین کتاب صوتی مدیر یک دقیقه ای: افزایش اثربخشی به وسیله ی رهبری هم در اختیار شما عزیزان قرار دارد. 

6. مادر یک دقیقه ای 

این کتاب داستانی در قالب ماجرای زنی که تازه مادر شده است به نقش مادر در تربیت کودکان می پردازد. با توجه به اینکه تجربه مادر شدن برای بسیاری از زنان با استرس و چالش همراه است، خواندن این کتاب می تواند به آنها کمک کند که اصول تربیت درست فرزند را یاد بگیرند. 

7. پدر یک دقیقه ای 

این کتاب هم در کنار کتاب مادر یک دقیقه ای برای آموزش وظیفه پدری به آقایانی که تازه عضوی به خانواده شان اضافه شده است نوشته شده تا نحوه برخورد و تربیت فرزند را آموزش ببینند. در واقع کتاب می خواهد بر اهمیت نقش پدران در شکل دهی به شخصیت فرزندان تاکید کند و به همین خاطر، آموزش اعتماد به نفس و حس امنیت را از مسئولیت های پدران در برابر فرزندان می داند. 

 8. بیرون از هزارتو: راهی شگفت انگیز برای رهایی

این کتاب در واقع ادامه ای است بر دیگر اثر پر فروش اسپنسر جانسون که قبلا هم معرفی شد. جانسون قبلا در کتاب چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد به مسئله روبرو شدن با تغییر پرداخته بود. این بار یک شخصیت دیگر به نام هوپ به داستان اضافه شده است تا به هِم ، که نماد آدمهای ناتوان از سازگاری با  تغییر بود برای رها شدن از هزار تو کمک کند. 

9. بله یا خیر: بهتر و بیشتر به تصمیماتتان فکر کنید و راه درست را انتخاب کنید

اسپنسر جانسون در این کتاب هم با استفاده از روش داستان گویی سعی دارد تا اهمیت تصمیم گیری و روش تصمیم گیری درست را به مخاطبان یاد بدهد. ماجرای کتاب در مورد شخصی است که می خواهد در موقعیت های دشوار تصمیم درست بگیرد. به همین دلیل راهی سفری می شود که هدایتش را تاجری موفق و کوهنوردی خبره به عهده دارد و در ضمن سفر، پندهای زیادی را  از او یاد می گیرد. 

شرکت شادن پژواک با در نظر گرفتن نیاز مشتریان عناوین " اسپنسرجانسون" را ترجمه و با دوبله فارسی و نهایت کیفیت، تولید و در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

شما می توانید عناوین " اسپنسر جانسون"  را از سایت رسابوک  دانلود کنید.

سایر آثار اسپنسر جانسون (Spencer Johnson)

حالت نمایش